İHRACAT YAPMAYA HAZIR MISIN? – CHECK LIST

İhracat yapmaya karar verildiği an itibariyle, faaliyete başlamadan önce bir fizibilite analizi gerçekleştirilmesi gerekli ve önemlidir.  Hedeflenen pazarların sosyo-politik ve ekonomik faktörlerini göz önünde bulundurarak, uluslararası dış ticaret istatistik verilerini değerlendirerek ve belirlenen pazarları ihracat değişim trendleri açısından irdeleyerek hedef pazarların seçilmesi karlılık ve sonuç odaklı yatırımların vazgeçilmez ilk adımıdır.

E-GLOBER olarak, İhracat faaliyetine başlamadan önce fizibilite çalışmaları ve ihracat planlamaları yapılırken kontrol edilmesi için önerdiğimiz aşağıdaki 8 maddelik listeyi ihracata başlamaya hazır mısın sorusu yanıtlanırken göz ardı edilmemesi için hazırladık.

 1. T.C. Maliye Bakanlığı onaylı fatura kesebilecek bir firmaya sahip misin?
  Diğer bir deyişle Vergi Numarası sahibi misin? Tüzel kişi ya da gerçek kişi vergi numarası ya da TC kimlik numarsı ile ticari faaliyet gösterebilir.
 2. Gümrük İdaresi’ne kayıtlı mısın?
 3. İhracatçılar Birliği’ne üye misin?
  Üretilen ürünleri ve bölgeyi temsil eden ilgili ihracatçı birliğine üye olunmalıdır.
 4. Mikro İhracat deneyimin var mı?
  Mikro İhracat veya Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) 150 kg ve 7.500 Euro bedelli ticari – gayri ticari ve bedelli veya bedelsiz ürünler için hızlı kargo firmaları ile gönderilmeleri halinde, ETGB ile elektronik ortamda ve kati ihracat prosedürlerine tabi olmadan gerçekleştirilen ihracat şeklidir.
 5. Alibaba.com’a üye misin?
  Türkiye’nin bütün ürün, hizmet ve markalarını tüm dünyaya sunup, Türk ihracatçısının ihracat hacimlerini artırma yolunda tüm süreçlere destek olmayı kendine misyon edinmiş ve dünya devi dış ticaret platformu Alibaba.com’un tek yetkili temsilcisi olan E-GLOBER ailesine katılmak her üyeye özel 365 gün 7/24 açık sanal mağazalarda ürünleri tüm dünyaya sergileneceği vitrinler kazandırır. Günde 1 milyondan fazla görüntülenmenin olduğu ve 1 satıcıya 26 alıcının düştüğü B2B online ticaret lideri Alibaba.com platformunda yerini almak, küresel ticaret pazarlarında kurumları liderliğe taşıyacak ve yarınlarını şekillendirmeye destek olacak katma değerli büyük E-GLOBER hizmetlerini ve dünya devi Alibaba.com fırsatlarını değerlendirmek demektir.
 6. İhracat belgelerini düzenledin mi?
  Genel İhracat Mevzuatı için T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) kaynaklarından bilgi alınabilir.  T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat İletişim Noktası Gümrük işlemleri takibi ve prosedürleri için çalıştığın bir Gümrük Müşavirliği firması var mı?
 7. Ürünlerin ulusal ve uluslararası standartlara uygun mu? Uluslararası alıcılar tarafından istenen belgeleri sağlayabilecek nitelikte mi?
  Ürünleri bağımsız akredite kuruluşlarca belgelendirilmesi gerekir. Dış Ticarette Ürün Güvenliği, Denetimi ve Teknik Mevzuatı için T.C. Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı,  Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü ve T.C. Ekonomi Bakanlığı  kaynaklarından bilgi alınabilir.
  Dış ticaret faaliyetlerini gerçekleştirirken bazı ürünlerin ihracı yasak, bazılarının ön izne bağlı, bazılarının da kayda bağlıdır.  İhracat faaliyetine başlamadan önce bakanlıklarca yayınlanan  bu listelerin yakından takibi önemlidir.
 8. Devletin yardımları kapsamında yer alan İhracat Destekleri ve Yatırım Teşvikleri için başvurdun mu?

ÜRETTİKLERİNİ TÜM DÜNYA BİLSİN, GÖRSÜN, TANISIN, BULSUN, ALSIN İSTİYORSAN…

DAHA ÇOK İHRACAT HACMİNE ULAŞMAK VE DÜNYANIN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN İHRACAT PAZARINDA YERİNİ HEMEN ALMAK İSTİYORSAN…

DIŞ TİCARETİN OLMAZSA OLMAZ SÜREÇLERİYLE UĞRAŞMADAN SADECE ÜRETİMİNE ODAKLANMAK İSTİYORSAN…

E-GLOBER SENİ ULUSLARARASI TİCARETİN LİDER PLATFORMU ALİBABA.COM’A ÜYE OLMAYA ve

E-GLOBER’IN SUNDUĞU KATMA DEĞERLİ HİZMETLER İLE TANIŞMAYA DAVET EDİYOR. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Show Buttons
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Linkedin
Share On Pinterest
Hide Buttons