GÜNDEM TAKİBİ

Artık fiziki sınırların kalktığı, pazarların her an online olarak ulaşılabildiği günümüzde şirketler de varlıklarını sürdürebilmek için bu değişime ayak uydurmak durumundalar. E-GLOBER bu hıza yetişmenin yolunun gündemi yakalamaktan geçtiğine inanır. Rekabet avantajı elde etmek isteyen işletmelerin bir adım önde olmak için dış ticaret mevzuatındaki gelişmeler ve yenilikler ile yeni yatırımları, sanayi dünyasını, ekonomiyi ve iş dünyasını yönlendiren faktörleri, kurum ve kuruluşlar ile sektör odaklı vakıf ve derneklerin çalışmalarını, kısaca sektörlerin nabzının attığı gündemi yakından takip etmeleri önemlidir.

TAKİPTE KAL!

Bilindiği üzere, mevcut Dış Ticaret Mevzuatına  göre, ihracatçıların ihraç edeceği eşya ile ilgili ihracatçı birliğine üye olması zorunludur. Bu nedenle ihracatçı birlikleri ve birliklerin üst kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM  duyuru ve yayınları dış ticaret gündemini yakalamak açısından öncelikli takibe değer kaynaklar arasındadır.
Web üzerinden de yayın yapan TİM TV  ve TOBB TV  de takibi önemli kaynaklardandır.

KOBİ’lerin rekabet güçlerini artırmak ve ihracat, Ar-Ge, kurumsallaşma gibi konularda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla faaliyet gösteren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na  bağlı KOSGEB, tüccar ve sanayicilerin tümünü temsil edip birleştiren Ticaret ve Sanayi Odaları , Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Deniz Ticaret Odaları, ve Ticaret Borsalarından oluşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) , Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), İhracatı Geliştirme Merkezi (IGEME) ve T.C. Kalkınma Bakanlığı duyuruları ve gündemleri takip edilmesinde fayda olan önemli kuruluşlardır.

GÜNDEMİ YAKALA!

Dış ticaret ekosisteminde önemli yeri bulunan muhtelif kamu kurumlarının ve kuruluşların gündem duyuruları takip edilerek, ilgili kurumlardan yapılan bildirimler hakkında bilgi sahibi olmak, işletmelerin ticari faaliyetlerinde önemli olabilecek uygulamalar ve yenilikler hakkında zamanında haberdar olmak önemlidir ve bu hedeflerle aşağıdaki kaynakların;

düzenli  takibi önerilmektedir.

HABERLİ OL!

Uluslararası pazarlarda ticaret yapmadan önce, birçok ülke ihracata konu ürünlerin ulusal ve uluslararası standartlara uygun olmasını ister. Bu açıdan, ürünlerin hedef ülkelerde satılabileceği şekilde tasarlanmaları, gerekli güvenlik şartlarına ve yönetmeliklere uygunluk açısından test edilmeleri ve belgelendirilmeleri gerekir. Bunun için ne tür belgelerin ve denetimlerin gerektiği ile ilgili olarak;

İhracat, ithalat, gümrük, teşvik mevzuatı gibi bürokrasi içeren birçok işlemde, üretici sanayi kuruluşları ile ilgili bilgiler kapasite raporlarından elde edilebilir. Bu nedenle kapasite raporları dış ticaret sürecinde önemli bir yere sahiptir.  Kapasite Raporları için TOBB sitesinden bilgi alınabilir.

KONULARA HAKİM OL!

Dış Ticaret ile ilgilenen işletmelerin içinde bulundukları ekosistemdeki tüm paydaşları ile bağlantıda kalmaları adına bakanlıklar tarafından dönemsel olarak yapılabilecek revizeler ve değişiklikler açısından kamu kurum ve kuruluşları ile vakıf ve derneklerin dış ticaret ve bileşenleri ile ilgili belli başlı mevzuatların da gündemi yakalamak adına takip edilmesinde yarar vardır.

Bu alanda önemli kaynaklar arasında yer alan;

web sayfalarından düzenli bilgi alınabilir.

UNUTMAYIN!

Küresel B2B ticaret dünyasında ekosistemin her oyuncusunu ilgilendiren tüm konularda gündemi takip edip pazarlardaki yeniliklerden, gelişmelerden haberdar olmak, küresel fırsatlardan yararlanarak uluslararası ticaret oyuncularının en büyük gücüdür.

Hatırlatmak isteriz ki, E-GLOBER OLARAK  İşimiz İşinizi Kolaylaştırmak!

E-GLOBER’ın gerek dış ticaret dünyasına adım atmış ve küresel pazarlarda büyümek isteyen, gerekse dış ticaret pazarlarında yeni oyuncu olmaya hazırlanan tüm kişi ve kurumlara özel olarak tasarlanmış olan Katma Değerli Hizmetleri arasında yer alan Sektöre Özel Profesyonel Hizmetler kapsamında sunulan Kurumlara Özel  Gündem Takibi ve Bilgilendirme Hizmeti her kurumun farklı ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde özel olarak tasarlanmaktadır.

Bu hizmetler, E-GLOBER’ın uzman kadroları ile iş ve çözüm ortakları aracılığı ile sunulmaktadır.

E-GLOBER’ın sunduğu özel SEKTÖRE ÖZEL PROFESYONEL HİZMETLER  ile ilgili bilgi almak için:

Alibaba.com destek hattı için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Show Buttons
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Linkedin
Share On Pinterest
Hide Buttons